İran’ın İsrail’e saldırdığı gecede Türkiye detayı! İki ülke bakın birbirine ne iletmiş

İran’ın, İsrail’in suikastlarına misilleme olarak dün gece İsrail’e başlattığı hava saldırısının yankıları tüm dünyada sürüyor.

SALDIRIDAN ÖNCE İRAN VE ABD TÜRKİYE ARACILIĞIYLA İRTİBAT KURMUŞ

Reuters’ta yer alan habere göre, Kamikaze insansız hava araçları dahil peş peşe balistik füze fırlatan İran’ın, ABD ile Ankara üzerinden irtibat kurduğu öğrenildi.

ABD’YE İLERİ GİTMEYECEKLERİNİ İLETMİŞLER

Reuters’a konuşan Türk diplomat, “İran, Türkiye üzerinden ABD’ye operasyonun sadece büyükelçilik saldırısına müdahale olacağını, daha ileri gitmeyeceğini söyledi. ABD, operasyonun belirli sınırlar içerisinde olması gerektiğini Türkiye üzerinden İran’a iletti” açıklamasında bulundu.

İRAN, ‘KOMŞULARIMIZI 72 SAAT ÖNCEDEN BİLGİLENDİRDİK’ DEMİŞTİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, saldırı sonrası bugün düzenlediği basın toplantısında, “Operasyonlarımızdan yaklaşık 72 saat önce, bölgedeki dostlarımızı ve komşularımızı İran’ın İsrail’e yanıtının kesin, meşru ve geri döndürülemez olduğu konusunda bilgilendirdik” demişti.

NE OLMUŞTU?

İran dün İsrail’e yüzlerce İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı. İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir