AK Partili Mustafa Varank, Simit Sarayı’nın sahibinin özel jetiyle hacca gitmiş

AK Parti Bursa Milletvekili olan eski Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Mustafa Varank, akrabası olan iş insanı İslam Cevahir, DHMİ Genel Müdürü ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Keskin ve Simit Sarayı’nın patronu Abdullah Kavukcu ile birlikte hac ziyareti yaptı.

Sözcü’nün haberine göre 4 kişinin Mekke’ye gidip geldiği özel uçağın ise Abdullah Kavukcu’ya ait olduğu öğrenildi.

ZİRAAT BANKASI ALACAKTI, ERDOĞAN ‘TASVİP ETMİYORUM’ DEDİ

Simit Sarayı’nın sahibi Abdullah Kavukcu’nun 2017’de satın aldığı Challenger 300 tipi özel jetin 10 kişiye kadar yolcu kapasitesi var. Uçak 6 saat 30 dakika havada kalabiliyor. Uçak 5 bin 541 kilometre uçabiliyor. O dönemde 17 milyon dolardan satışa sunulan uçak için Kavukcu’nun 12.5 milyon doları gözden çıkardığı iddia edilmişti. Uçağın bir önceki sahibi ise iş insanı Mehmet Sepil’di.

Kavukcu’nun sahibi olduğu Simit Sarayı o yıllarda kapanma tehlikesi ile karşı karşıya iken Ziraat Bankası, borsa değeri 200 milyon dolar olan şirketin 500 milyon dolarlık borcu karşılığı yüzde 51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurmuştu. Tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tasvip etmiyorum” demiş, Ziraat Bankası da başvurusunu geri çekmişti.

‘UÇAĞI DEVLET TEŞVİKİYLE ALDI’ İDDİASI

Abdullah Kavukcu’nun Challenger 300 tipi uçağı aldığı dönemde İYİ Parti Milletvekili olan Ümit Dikbayır, paranın devletten alınan teşvikle ödendiğini iddia etmişti. Dikbayır “500 milyon dolar borcu olan ve devletten 20 milyon dolar teşvik alan bu işadamı 15 milyon dolara uçak satın alıp teşviği yiyor, lüks ve şatafat içinde yaşıyor. Şimdi yükünü millet sırtlayacak. Öyle yağma yok” açıklamasını yapmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir